Unosi za: Arhiva za 2008/12

Old telephonePoslednja 2 dana na dva telefonska broja (firma i stan) dobio sam poziv anketara domaće kompanije sa molbom da učestvujem u telefonskoj anketi koja se sprovodi o korišćenju mobilnih telefona.

Prvi put sam odbio kako sam bio baš pri izlasku iz prostora, dok sam drugi prihvatio kako bih video koliko su ovakve ankete profesionalno urađene.

Sticajem okolnosti bio sam sa strane klijenta (naručioca posla) veza sa agencijom za istraživanja ovakve vrste. O tome kako izgleda proces malo kasnije.

U to, ko je naručio posao, ne želim da ulazim, ali ko god to bio neke stvari su nedopustive sa stanovišta upitnika koji se koristi (kvalitet podataka) kao i broja nepreciznih pitanja (koja opet mogu da se podvedu pod kvalitet podataka), kao i određena pitanja koja mogu imati veze sa korisnicima mobilnih telefona ali više izgledaju kako slobodan dodatak u cilju nasumične analize stanja nacije, a na račun klijenta.

Zamerke i ispravke:

Da li koristite SMS i u kojoj meri? Da li koristite MMS i u kojoj meri?

U slučaju analize korišćenja ovakvih servisa analiza ovakvih odgovora ne može da se iskoristi do kraja kao relevantan podatak. Pred pitanje bi bilo “da li vaš mobilni telefon ima mogućnost slanja MMS poruka?”.

U slučaju da je upitnik kopija stranog, vrši se adaptacija za lokalno tržište.

Ako želite da odgovorite na pitanje, kolika vam je plata?

Nemam problema sa time da odgovorim kolika mi je plata. Ali koja plata, bruto ili neto? U kojoj valuti?

Demografska pitanja koja su otvorena (omogućavaju anketiranom da slobodno odgovori) su nedopustiva.

Očekivana pitanja za analizu korišćenje mobilnih telefona se tiče servisa koji se koriste, stepen upoznatosti sa mogućnostima koje se nude, očekivan i dobijen stepen usluga i rangiranje prema kategorijama…

Sve u svemu imao sam skoro isti broj pitanja za anketara, što je nedopustivo.

Da li neko nije radio svoj posao i jednostavno kopirao postojeći upitnik bez ulaženja u problematiku, ili upitnik nije prošao kvalitativnu analizu, ili je neko maskirao upitnik o stanju u društvu kroz upitnik o mobilnoj telefoniji, ne znam.

Kako proces zaista izgleda ili može da izgleda?

Pre biranja agencije, potrebno je znati kakvi podaci klijentu trebaju, da li postoji već određeni upitnici na tu temu, kakav je očekivani izlaz analize (slajdovi, baza podataka koju klijent kasnije analizira, …) i koje su ciljne grupe. Naravno, postoji još nekoliko ulaznih parametara koje agencije traže kako bi kvalitetno mogle da pripreme ponudu i postave eventualna pitanja.

Nakon odabira agencije (na primer GfK) koja nudi usluge telefonskog anketiranja, ulazi se u proces analize postojećeg (ako postoji) ili kreiranje novog upitnika. Upitnik može veoma ličiti na algoritam, sa grananjima, vraćanjem u tok, višestrukim odgovorima i sl. Sve u svemu, pitanja moraju biti jasna, ne dvosmislena, sa pravilnim mogućim odgovorima (i što je najvažnije u skladu sa realnošću).

Po prihvatanju upitnika, a sve u dogovoru sa klijentom, prolazi se sa anketarima kroz upitnik kako bi i njima bilo jasno kako treba da se postave prema anketiranima, kao i da budu utrenirani kako da odgovore.

Bitne izmene upitnika mogu da se dese u ovom koraku, gde anketari postave eventualno pitanje na koje ne postoji odgovor ili “lak izlaz”.

Da sumiram, ovaj veoma (eng. rather) dug članak.

Ne dopustite da u etar ode proizvod (u ovom slučaju upitnik), koji nije prošao kroz ruke profesionalaca (ne onih koji javno tvrde da jesu) koji to zaista jesu, kvalitativnu analizu i lokalizaciju.

Savetujte klijente, potrošite još par minuta/sati vremena kako bi klijent shvatio šta se uradili za njega. Tih par minuta/sati znači puno. Ne danas ali sutra da.

slični članci

Uče nas stari leksikoni i enciklopedije da je prostituisanje ili, ako vam je draže kurvarluk, upravo bludništvo kao zanaimanje, ili ti zanat. Kažu da je jedan od najstarijih, da je pripadao prvo ženama, ali da danas pripada i muškarcima, pa i deci, ne daj Bože.
Piše u tim knjigama da je to sramoćenje, obeščašćenje, poniženje, ali i prodaja svog tela pa i samoga sebe za novac.
Ako je to tako, a valjda jeste onda je danas i to ovde kod nas prostituisanje najmasovnije zanimanje. Prodajemo se i rasprodajemo i uzduž i popreko, ležeći i klečeći, ponekada i s nogu, prodajemo se s preda i otpozadi, može i porebarski, na ulici, u kući, na poslu, klozetima, parkovima, gde god stignemo. Uspeli smo čak da se izdvojimo u odnosu na druge, usavršili smo se, pa tako pored sopstvenog tela i dušu prodajemo.


Kopnzumenti ne da ne pitaju za cenu vec je oni i formiraju. Bez pogađanja. Sasvim slobodno kupuju to što im nudimo, a plaćaju ili isplaćuju kad sami odluče.
Čak je i onaj famozni MMF, na njihovoj strani.
Plaćaju minimalno, ispod stola, mimo zakona, onako na ruke, ponekada prljivim novcem, danas češće opranim. Toliko smo to sopstveno prostituisanje usavršili da se servilno, bez pitanja prvo namestimo, potom počnemo da grokćemo, čak dopuštamo da nam i uši zavrću.
Među svim prostituisanjima pak, najjeftinije je intelektualno prostituisanje.
Pa to se podrazumeva da bez dinara napišete naručeni tekst, poklonite sliku u ’’dobrotvorne’’ svrhe, odigrate predstavu u ’’humanitarne’’ ciljeve, komponujete muziku za sveopšte dobro i da budete srećni i presrećni što je to tako.
Čak vam ni zameriti neće ako pomalo i zagrokćete.

aleandro minore

KRALJEVO - Agencija za privatizaciju odbila je da raskine ugovor o privatizaciji kraljevačke medijske kuće „Ibarske novosti”, iako to traže zaposleni, vlasnica Dragica Tomić i 5.000 Kraljevčana koji su potpisali peticiju. - Dragica Tomić je pre više od dva meseca podnela zahtev Agenciji da se raskine ugovor, pošto nije u stanju da [...]
Nemojte razmišljate o proizvodnji, kreiranju sadržaja i drugim poslovnim aktivnostima koje ne spadaju u domenu marketinga, isključite mobitel ako treba, nemojte čitati mailove. Osnovni preduvjet je, dakle, da dnevno odvojite nešto vremena kako biste se prazne glave, bez uznemiravanja sa strane bavili isključivo problematikom marketinga. Zašto je toliko važno na taj se način koncentrirati na zadatke? Odgovor pruža naša psiha i stanje svijesti.

U šolju za belu kafu mleka rastopiti kocku kvasca i malo šećera i ostaviti da malo odstoji. Uzeti 500gr brašna, malo soli, 200gr masti i 4 kašike šećera i sve to zameiti sa nadošlim kvascem. Testo rastanjiti oklagijom u ploču debljine pola santimetra i seći kiflice. Na svaku staviti malo pekmeza i uvijati. Ispečene kiflice odmah uvaljati u prah šećer u kome je stavljeno malo vanilin šećera.

kiflice bez jaja

Sredinom prošle nedelje sam dobio poziv da prisustvujem press konferenciji Carslberga i prezentaciji novog web sajta Carslberg kompanije u Srbiji. Bilo je puno razloga da odem na prezentaciju. Najpre, takav poziv puno znači i nikad se ne odbija, ipak je struka u pitanju. Čitajući poziv uočim da će prezentaciju držati PR Carlsberga, Jovana Mladenović, moja [...]

Teško je ne primetiti ogroman broj sajtova u poslednje vreme koji se bave tematikom nove godine. Sistemom vatre i dima i činjenicom da je sajt napraviti lakše nego ikada, dobili smo masovnu produkciju sajtova koji pokrivaju ovu nišu, pa da bih dobio kompletniju sliku popričao sam sa jednim od osnivača prvog sajta ovakvog tipa u Srbiji (ako ne to onda najpopularnijim) GdeZaNovu,- Nenadom Todorovićem

Kako ovo nije bio klasičan pitanje odgovor intervju, nego opušetno ćaskanje potrudiću se da prenesem neke delove razgovora između nas vezano za ovaj portal.

Za one koji ga ne znaju, Nenad nije neki od likova koji se nešto puno vrzma po domaćim IT forumima, ali to ga ne čini ništa manje referentnim kada je domaći web u pitanju. Jedan od prvih projekata na kojima je sudelovao je nadaleko poznati portal studenata FON-a Puškice, da bi kasnije sa sličnom ekipom osnovao i GdeZaNovu kao i jedan od najpopularnijih studentskih portala u zemlji StudentskiSvet. Danas je jedan od zaposlenih u Trident Media grupaciji, najviše poznatoj po portalu NaDlanu ili Radiju 3.

Ideja o samom GdeZaNovu portalu nastala je sasvim slučajno, ekipa sa fakulteta koja je organizovala NoveGodine htela je da napravi sajt sa ponudom za proslavu najludje noći i javila se ideja da se napravi specijalizovan sajt za dočeke novih godina, sličan dosta popularnom KudaZaVikend u to vreme. Sajt se polako razvijao, da bi u prethodne 2 godine dolazio do dosta ozbiljnih rezultata za sajt koji pokriva tako usku nišu. U prve 2 godine postojanja (sajt je nastao 2004.) sajt je beležio prosečno i preko 1000 unikatnih poseta dnevno, da bi prošle godine, imao prosečno skoro 2000 poseta u decembru i time zauzeo mesto lidera na ovom polju. Kako je poseta skakala, tako se i povećavao i broj oglašivača na sajtu, a samim tim i pristup promocije samog sajta, tako da smo isti prošle godine mogli videti na bilbordima širom grada, novinama i slično.

Obzirom da se niša ispostavila kao jedna od profitabilnijih (print nije previše efikasan za ovakav tip oglašavanja, a oglašavanje u medijima je preskupo), u poslednje 2 godine pojavila se manija kreiranja ovakvih sajtova, te danas imamo sigurno par desetina sajtova koji se bave istom tematikom, tako da je ovo verovatno niša sa najviše konkurenata u Srbiji, koji se služe zaista inovativnim načinima da zauzmu prvo mesto. Ako bolje pogledate dobro, par njih se zaisto potrudilo da sajt optimizuje što je bolje moguće za pretraživače, rade se ozbiljne kampanje u društvenim medijima, ulaže se u baner oglašavanje, PPC oglašavanje i slično, što svakako raduje. I ako su ovo sezonski sajtovi, činjenica da ima sve veći broj ljudi koji koriste inovativne tehnike u promovisanju svojih sajtova svakako raduje. Za kraj evo liste sajtova koji se bave ovom tematikom pa prošvrljajte, možda se i odlučite gde ćete za novu godinu )

 

Lista sajtova za docek nove godine:

Gde za Novu
Najludja Noć
Furka dešavanja za 31. decembar
Novagod
Srecna Nova
Moja Nova Godina

Nova godina i društveni sajtovi:

Doček nove godine na Facebooku
Nova Godina na Twitteru

Ukoliko znate još neke sajtove, postujte u komentarima pa ću ih ubaciti u listu. Hvala )

Jedan bend iz Skotske. Poslusajte pesmu Twenty Four Hours, dole desno imate plejer (limited time).
Ta pesma, iako obrada Joy Division, je, otprilike, to.

blogodak blog

Blogodak?

Blogodak je vaš pogled na domaću blogosferu. Prijavite se i napravite sopstvenu listu blogova koje pratite.

O projektu

Podrška

MyCity.rs

DevProTalk