Svi postovi sa bloga: Iz moje kuhinje

przene cuftice od sira

Potreban materijal:

80g grisina ili slanih krekera sa susamom
200g mekog belog kozjeg sira
30g rendanog parmezana
1 jaje
2 žumanceta
ulje za prženje
so, mleveni crni biber

Priprema:

Izgnječiti sir viljuškom. Grisine izmrviti rukom i pola količine dodati izgnječenom siru. Ostatak grisina usitniti u blenderu. Skloniti ih na poseban tanjir. Smesi od sira dodati rendani parmezan i 2 žumanceta, sve dobro promešati i začiniti po ukusu solju i biberom. Od dobijene smese oblikovati ćuftice oko 5cm i malo ih spljoštiti. Uvaljati ih prvo u umućeno jaje, a zatim u mrvice od grisina i pržiti u dubokom vrelom ulju po 2-3 minuta sa obe strane. Vaditi na papirni ubrus da se ocede, pa poslužiti.

przene cuftice od sira

Recept je isproban iz časopisa “SALE&PEPE”, januar-februar 2010.

Napomena: Od ove količine namirnica izađe malo ćuftica, a ako je sudeći po reakcijama mojih ukućana, kojima se recept jako puno dopao, sledeći put utrostručujem masu.

Karolina Crvena je srednje jake, granatno crvene boje. Ima elegantan miris, zrela je, sa karakterističnom aromom trešnje i višnje. U ustima je suvo, ukusno, sa finim zrelim taninima. Vino je jako, sa ukusom bibera, egzotičnih začina i čokolade, što dobija od dozrevanja u drvetu. Veoma kompleksnog karaktera sa srednjedugim trajanjem.

carolina-crvena Terra Divina

Dobitnica vina Carolina Crvena, iz bogatog asortimana Terra Divine iz prošlonedeljne nagradne igre je Gaga iz Bavaništa.

nagradna igra

Gagi čestitamo, a ostalima više sreće sledeći put.

Budite uz nas, pratite dešavanja i novosti na Fan stranicama Terra Divina i Iz moje kuhinje na Facebooku. Uživajte u predivnim vinima i ukusnoj hrani, kao i druženju sa nama.

Terra Divina

Iz moje kuhinje

pita sa jogurtom

Potreban materijal:

500g tankih kora za pitu
500ml jogurta
300g sira
200ml ulja
3 jaja
1 kesica praška za pecivo
ulje, so

Priprema:

Jaja umutiti žicom za mućenje. Dodati ulje, jogurt i izrendani sir (možete koristiti i domaći sitan sir). Dodati prašak za pecivo i so po ukusu, pa sjediniti sve sastojke žicom za mućenje. U nauljenu tepsiju staviti četiri kore za pitu, ali tako da im krajevi vire van tepsije (kasnije se preklapaju preko nafilovane pite) i naneti malo fila od jogurta. Sledeće tri kore za pitu zgužvati i staviti preko fila. Malo poprskati uljem pa staviti ponovo fil i ponavljati postupak dok se sav fil i kore ne utroše. Kore koje vire iz tepsije preklopiti preko nafilovane pite. Poprskati pitu sa malo ulja i staviti da se peče u rerni zagrejanoj na 200C nekih 40 minuta. Dok lepo ne porumeni. Gotovu pitu izvaditi iz rerne, poprskati sa malo vode i ostaviti da s prohladi. Seći i četvrtine ili osmine, po želji i poslužiti uz jogurt.

pecenje na meksicki nacin

Potreban materijal:

1 kg svinjskog buta
2 kašičice senfa
beli luk u granulama
200g sitnih glavica luka
500ml juneće supe
2 čena belog luka
200g pelata paradajza
pola crven paprike
pola zelene paprike
100g malih klipova kukuruza (iz slanog rastvora)
300g crvenog pasulja iz konzerve
100g pirinča
100g kukuruza šećerca
4 kašike ulja
1 kašičica Sambal Oelek čili paste
mešavina začina, mleveni biber

Potrebno je još:

1 veća kesa za pečenje

Priprema:

Svinjski but u komadu začiniti po ukusu i utrljati beli luk u granulama, premazati senfom i pažljivo staviti u kesu za pečenje. Rernu zagrejati na 200C i staviti da se meso peče, nekih sat vremena, možda koji minut jače. Sitno iseckati crni i beli luk. Pelat paradajz i paprike iseckati na krupnije kocke. Na malo ulja propržiti iseckani luk i malo propržiti, dodati pirinač i promešati, pa sipati pripremljenu juneću supu od kocke i pelat paradajz. Dinstati dok pirinač ne omekša. U omekšali pirinač dodati crvenu i zelenu papriku, sitno iseckani beli luk i čili pastu. Vodite računa oko dadavanja čili paste da ne dobijete jedno preterano ljuto jelo. Pred kraj, kada svi sastojci omekšaju dodati pasulj i kukuruz šećerac. Meso izvaditi iz rerne. Pažljivo izvaditi iz kese i staviti u vatrostalnu posudu za pečenje. Povrće još malo prodinstati, dodati tečnost koju je pustilo meso tokom pečenja i začiniti po ukusu. Povrće staviti u posudu sa mesom i rasporediti odozgo male klipove kukuruza iz slanog rastvora. Vratiti u rernu da se zapeče, nekih 15-tak minuta.

Uz ovo jelo odlično se slaže crveno suvo vino Carolina Crvena (Terra Divina). Karolina Crvena je srednje jake, granatno crvene boje. Ima elegantan miris, zrela je, sa karakterističnom aromom trešnje i višnje. U ustima je suvo, ukusno, sa finim zrelim taninima. Vino je jako, sa ukusom bibera, egzotičnih začina i čokolade, što dobija od dozrevanja u drvetu. Veoma kompleksnog karaktera sa srednjedugim trajanjem.

carolina-crvena Terra Divina

Ovo predivno vino može biti vaše, a potrebno je samo da “lajkujete” stranicu Terra Divine i Grneta na Facebooku i ostavite komentar ovde da ste to uradili uz napomenu koji je broj lajkova bio na strani kada ste vi lajkovali (broj fanova). Nagradna igra traje do ponedeljka u 20h, požurite!

Napomena: Nagradna igra važi samo za posetioce i fanove Terra Divine i Grneta koji žive u Srbiji.

pituljice sa sirom

Potreban materijal:

500g tankih kora za pitu
500g sitnog kremastog sira
1 manji praziluk
200g šampinjona
2 jaja
1 kesica praška za pecivo
150ml ulja
mešavina začina
kim

Priprema:

Praziluk i šampinjone iseckati na kockice. Na malo ulja propržiti praziluk kako bi omekšao, dodati zatim šampinjone i mešavinu začina po ukusu. Dinstati dok šampinjoni ne omekšaju, a suvišna tečnost ne ispari. U odgovarajućoj posudi sjediniti sir, 1 jaje, prašak za pecivo i dodati izdinstane šampinjone i praziluk. Začiniti po ukusu i lagano pomešati. Dve kore za pitu poprskati uljem, složiti jednu na drugu i iseći na četvrtine. Na svaku četvrtinu kore staviti po kašiku fila, bočne strane malo preklopiti ka unutra i urolovati. Pleh obložiti papirom za pečenje i poređati pripremljene pituljice, tako da završeci budu dole. Premazati umućenim jajetom, posuti kimom i staviti da se peku u rerni zagrejanoj na 200C, dok ne porumene. Nekih pola sata.

Recept je isproban iz časopisa “Dobra hrana”.

ganas torta sa kruskama grne&terra divina

Potreban materijal:

300g Menaž čokolade
100g mlevenih badema
100g šećera u prahu
30g kakaoa
6 belanaca
30g kristal šećera
100ml slatke pavlake
100ml vode
60g maslaca
so
mleveni karanfilić

za kruške u sirupu:

1 kruška (oko 200g)
3 kašike kristal šećera
300ml vode

Priprema:

Krušku oljuštiti, očistiti i preseći na pola. U šerpicu staviti vodu, šećer i krušku pa od tačke ključanja kuvati nekih 7 minuta.
Belanca umutiti sa prstohvatom soli i kristal šećerom u čvrst šne. Mlevene bademe pomešati sa kakaom i šećerom u prahu, pa smesu umešati žicom za mućenje jaja lagano mešajući u pripremljen šne. Četvrtasti pleh za pečenje dimenzija približno 26×40 cm premažite sa malo ulja i stavite papir za pečenje. Rernu zagrejati na 190C. Pripremljenu masu razliti u pleh za pečenje i peći koru nekih 20 minuta. Ostaviti je da se prohladi, pa je poprečno preseći na tri jednaka dela, da bi se dobile tri kore.
Maslac ostaviti na toplom mestu da se opusti i izgnječiti ga viljuškom. U šerpici sipati pavlaku i 100ml vode. Dodati prstohvat karanfilića pa staviti na ringlu da se zagreje do tačke ključanja. Skloniti sa vatre i dodati čokoladu za kuvanje, predhodno izlomljenu na manje kockice, pa mešati varjačom dok se čokolada sroz ne otopi. Kada se masa malo prohladi dodati omekšali maslac, pa varjačom mešati ponovo dok se i on ne otopi i lepo ne sjedini. Ganaš staviti u frižider na 10 minuta. Izvaditi ga i mikserom mutiti na najačoj brzini nekih 10 minuta. Vratiti ponovo u frižider i ostaviti da se masa stegne (nemojte više mutiti mikserom), dobrih sat vremena, možda i malo više. Kruške iseckati na sitne kockice, malo možete ostaviti za dekoraciju. Prvu koru staviti na tacnu i premazati trećinom ganaša. Preko rasporediti polovinu naseckanih krušaka, prekriti drugom korom i ponovo premazati ganašom i preko poređati drugi deo krušaka. Prekriti trećom korom i premazati ganaš. Ukrasiti po želji i ostaviti u frižideru da odstoji pre sečenja. Najbolje preko noći.

Recept je isproban iz časopisa “SALE & PEPE” (decembar 2011) i odrađen sa nekim malim izmenama. Ujedno ga prijavljujem kao moju ulaznicu za igricu “Ajme, koliko nas je” čija je ovomesečna domaćica Ana sa bloga “Steamy, creamy…” a koja je za temu odabrala kruške.

Mesni rolat sa spanacem i sargarepom

Potreban materijal:

400g svinjskog mesa od buta
400g pilećeg belog mesa
100g spanaća
100g šargarepe
50g feta sira
1 kuvano jaje
50g kačkavalja
100g tanko sečenog suvog vrata
60g tanko sečene čajne kobasice
2 kašičice senfa
mleveni biber, muskatni oraščić
so
250ml pileće supe od kocke
100ml belog vina
3 kašičice gustina
malo ulja
malo parmezana

Priprema:

Svinjsko i pileće meso dobro izlupati čekićem za meso. Tražite od mesara da vam izvuče pri kupovini lep komad svinjetine, pošto treba da dobijete komad pravougaonika kada ga budete izlupali. Izlupano meso malo posoliti pa skloniti sa strane. Spanać sitno naseckati i viljuškom izmešati sa feta sirom. Pobiberiti i dodati muskatno orašče po ukusu. Šargarepu narendati i pomešati sa rendanim kuvanim jajetom. Komad aluminijumske folije staviti na radni sto, malo je nauljiti pa staviti izlupano svinjsko meso. Premazati ga kašičicom senfa i smesom od spanaća. Preko spanaća poređati tanko sečeni suvi vrat i polovinu rendanog kačkavalja. Preko staviti izlupano belo meso, premazati senfom i rasporediti smesu od šargarepe i kuvanog jajeta. Preko poređati tanko sečene kolutove čajne kobasice i staviti drugu polovinu kačkavalja. rernu zagrejati na 250C. Pomoću folije uviti rolat (ne mora da bude klasično uvijanje, može da se preklopi), uviti foliju lepo sa svih strana da sokovi ne bi iscureli i staviti u pleh za pečenje, te staviti u rernu i peći sat vremena. Posle sat vremena pažljivo otvoriti foliju, smanjiti temperaturu na 200C i ostaviti još nekih 15-20 minuta da se peče. Predraj pečenja skuvati supu od kocke, tečnost koju je pustilo pečenje doliti u supu, kao i vino. Ostaviti da proključa pa dodati 3 kašičica gustina (predhodno razmućenih u malo hladnog vina da se ne bi stvarale grudvice) i kuvati dok se malo ne zgusne. Ako je potrebno dodati još malo gustina. Pečeni rolat malo prohladiti, iseći i poslužiti uz krompir pire, ili neki prilog po želji. Preliti sosom i posuti parmezanom.

Uz ovo jelo odlično se slaže suvo, slatko istarsko vino Grimalda bijela (Terra Divina). Blend tri bele sorte – chardonnay, malvazija i sauvignon beli.

grimalda-bijela Terra Divina

mramorni kolac

Potreban materijal:

4 jaja
150g šećera
1 limun
200ml ulja
280g brašna
1 veća jabuka
1 prašak za pecivo
150g suvih smokvi
10 seckanih urmi
50g suvog grožđa
1 kašika kakaoa

Priprema:

Jabuku oljuštiti i izrendati na krupno rende. Smokve i urme sitno iseckati. Belanca odvojiti od žumanaca i umutiti u čvrst sneg. Dodati šećer i mutiti sve dok se ne otopi. Dodati žumanca, sok i rendanu koru limuna, brašno, prašak za pecivo i umutiti mikserom. Na kraju dodati rendane jabuke, urme, smokve, suvo grožđe i polako promešati varjačom. Pripremljenu smesu podeliti na dva dela pa u jedan deo dodati kakao i polako promešati. Uzak, dublji kalup obložiti papirom za pečenje. Sipati žuti a preko njega braon fil. Peći u zagrejanoj rerni na 180 C dok ne porumeni.

Kolač je isproban po receptu moje drage Eve, sa bloga EVE and APPLE.

krem-corba-od-praziluka

Poreban materijal:

300g krompira
200g praziluka
1l supe od kocke (pileće)
2 kašike maslaca
200ml pavlake za kuvanje
100g šampinjona
1 kašika senfa
mešavina začina, mleveni biber

Priprema:

Krompir očistiti, oljuštiti i iseckati na kockice. Praziluk očistiti i iseckati na kolutove, šampinjone očistiti i iseckati na listiće. Na maslacu propržiti praziluk da omekša. Dodati krompir i dinstati uz povremeno dolivanje vode dok krompir ne omekša. Dinstano povrće izmiksirati sa malo tečnosti. U veću šerpu sipati supu, dodati šampinjone, izmiksano povrće i pavlaku. Kuvati na umerenoj temperaturi dok šampinjoni ne omekšaju. Pred kraj kuvanja dodati senf i začine po ukusu.

(sa nagradnom igrom)
cokoladna torta valentinovo

Potreban materijal:

500g maslaca
500g šećera
600g “Menaž” čokolade za kuvanje
16 jaja
400g mlevenog Plazma keksa
500ml slatke pavlake
200g šećera u prahu

Priprema:

Penasto umutiti maslac sa šećerom. Belanca odvojiti od žumanaca pa ih umutiti u čvrst sneg. Čokoladu za kuvanje otopiti na pari. U umućeni maslac sa šežerom dodati rastopljenu čokoladu, jedno po jedno žumance (muteći sve vreme) i mleveni keks. Masu lepo sjediniti pa podeliti na pola. Od jedne polovine je potrebno ispeći tri kore. Kore peći u okrugli pleh, obložen papirom za pečenje dimenzija 30cm. Rernu dobro zagrejati na 200C, a pred samo pečenje kora, temperaturu smanjiti na 180C. Svaku koru peći nekih 20 minuta. Najbolje je iglom proveriti da li je pečena. Umutiti slatku pavlaku sa šećerom u prahu. Šlag podeliti na tri dela. Na tacnu za serviranje staviti prvu koru i premazati je prvim delom fila. Preko fila premazati prvi deo šlaga, pa preklopiti drugom korom. Ponovo premazati filom i šlagom, pa isto odraditi i sa preostalim materijalom. Ukrasiti po želji. Ostaviti tortu da odstoji u frižideru pre serviranja.

cokoladna torta valentinovo

Uz ovaj kolač se odlično slaže lagano, slatko istarsko vino Corona Grande (Terra Divina) – kombinacija Malvazije i Muškata.

Terra Divina - Corona Grande - slatko vino

Na kraju, nemojte zamarati sebe time šta pokloniti voljenoj osobi za Dan zaljubljenih. Ne dozvolite sebi da vam taj dan bude jednom godišnje. Neka vam svaki od 365 dana bude dan zaljubljenih – malo vina, mrvica slatkiša i puno ljubavi.

Nagradna igra: kao finale za ovaj praznik, mala nagrada za najvernije posetioce – Podelite (share) ovaj post na Facebooku preko F dugmeta dole i ostavite komentar ovde da ste to uradili uz neku prikladnu rečenicu, osećanje ili misao vezan za Dan zaljubljenih. Srećni dobitnik (slučajno izvučen) će za nagradu dobiti bocu izvrsnog Cabernet Sauvignon vina iz repertoara Terra Divine. Imate vremena do petka u 20h, požurite!

blogodak blog

Blogodak?

Blogodak je vaš pogled na domaću blogosferu. Prijavite se i napravite sopstvenu listu blogova koje pratite.

O projektu

Podrška

MyCity.rs

DevProTalk