Činjenica je da zaposleni provode minimum 8 sati na dnevnom nivou na svom radnom mestu. Iako vlada mišljenje da je posao u kancelariji lakši od drugih vidova zaposlenja, postoje određene posledice koje sedalački način života donosi. Najistaknutije posledice su one koje se odnose na krivljenje kičme, lošu cirkulaciju i problem sa gojaznošću.
Neretko se javljaju bolovi različitog intenziteta u vratu i leđima koje opravdano možemo pripisati dugom sedenju, stoga je značaj ergonomije za zdravlje zaposlenih itekako važna. U nastavku teksta pročitajte šta ergonomija predstavlja i zašto joj treba pridati značaj na radnom mestu.
Šta je ergonomija?
U užem smislu značenja ergonomija je nauka koja se bavi dizajnom proizvoda na način koji će obezbediti najefektivniju prilagođenost ljudskom telu. Ipak, ovaj termin se koristi i da objasni sistem čovek-mašina pri čemu je mašina ta koja treba da se prilagodi čovekovim ogrančenjima i zahtevima kako bi njena upotreba bila efikasna, sigurna i pouzdana. Mašina predstavlja bilo koje oruđe koje se koristi pri radu, počev od olovke do lokomotive.
Nastanak nauke je u direktnoj vezi sa brzim razvojem tehnike i time kako je čovek postao limitirajući faktor daljeg tehnološkog progresa. Postoji nekoliko naučnih oblasti koje utiču na razvoj ergonomije poput biologije, psihologije, antropologije i sociologije, ali je neophodan sistematičan usklađen rad kako bi se dobili pravi rezultati. Osnovni primer primene ergonomije je radna fotelja koja ima podesivo sedište, rukohvate, odgovarajući lumbalni naslon i mogućnost okretanja, odnosno sve što kvalitetna radna stolica treba da ima.
Ergonomija radnog mesta
Danas se sve više pažnje poklanja ergonomiji radnog mesta, što i ne čudi ako se uzmu u obzir statistike o štetnosti dugog sedenja u kancelariji. Na prvom mestu su poslodavci ti koji bi trebalo da uvide značaj ergonomije jer je on u direktnoj relaciji sa produktivnošću radnika.
Služeći se ergonomskim trikovima, zaposleni će imati manje zdravstvenih problema, poboljšanu koncentraciju i veći osećaj zadovoljstva na radnom mestu. Osim toga, treba imati u vidu da su posledice koje neadekvatno dugo sedenje ostavljaju po organizam velike i nekad neizbrisive, kao što je slučaj sa kardiovaskularnim problemima i hroničnim bolovima.
Primena ergonomije u kancelariji
Poslužite se osnovnim savetima koji se tiču primene ergonomije i osetićete promenu veoma brzo.
- Koristite tastaturu koja ima veličinu tastera koja odgovara veličini vaše šake. Potrudite se da vam prilikom kucanja ruka, zglob i podlaktica budu u prirodnom položaju. Bitno je da ručni zglobovi prilikom korišćenja tastature budu ravno položeni kako bi bilo izbegnuto krivljenje kičme. Danas postoje i posebne ergonomske tastature koje umnogome pomažu zaposlenima kada je komfor u pitanju.
- Obavezno koristite miša s obzirom da je tačped nepreporučljiv jer izaziva bol u ručnom zglobu. Postavite miša blizu tastature u istoj ravni i ne preterujte sa pritiskom i opterećenjem koje vršite. Prilikom korišćenja opcije levog klika koristite kažiprst, a za desni klik srednji prst. Preporuka je da koristite miša celom rukom, a ne samo šakom.
- Ekran mora biti podesiv u vertikalnoj i horizontalnoj ravni u zavisnosti od toga šta odgovara potrebama zaposlenih. Bitno je odgovarajuće podešavanje svetlosti ekrana, kao i to da karakteri na ekranu budu jasno definisani. Da ne bi došlo do grbljenja, preporučljivo je da se obezbedi postolje za ekran.
- Veliki sto je komad nameštaja koji je preduslov za efikasnost na poslu. Neophodno je da imate dovoljno mesta za adekvatan raspored ekrana, dokumenata, tastature i sve dodatne opreme. Preporučljivo je da sto bude visine do 80 centimetara.
- Radna stolica mora obezbediti stabilan i udoban položaj, a visina sedišta mora biti podesiva. Idealno je da stolica ima 5 točkića za bolju pokretljivost, a visina treba da omogući stopalima da se odmaraju. Zaposlenima je bitno obezbediti i oslonac za stopala.
Iako može na prvi pogled delovati da je ergonomija zanemarljive važnosti, to je daleko od istine. U današnje vreme kada je je tempo života značajno ubrzan, svaki način na koji može da se smanji stres i napor je dobrodošao. Ergonomija upravo pruža dozu rasterećenja i bezbednosti prilikom korišćenja tehnološki naprednih mašina. Danas je njena primena široka i svakodnevna, a naš savet je da je ne shvatate zdravo za gotovo jer vam može značajno uticati na kvalitet života.