Bilo da prvi put putujete ili da ste redovni putnik, sigurno da vam se dešava da kuburite sa nekim izrazima. Iako je sve prilično jednostavno, dešava se da ljudi nekad u strahu od nepredviđenih situacija imaju problem da sve shvate na prvu loptu.
Kako biste predupredili takve situacije, poželjno je da se upoznate sa svim terimina o avio industriji. Bilo da rezervišite najjeftinije avio karte online ili imate let u sklopu aranžamana, bolje je da i sami znate nešto o oznakama koje avio industrija koristi. Kako da se najlakše snađete i sve što treba da znate od momenta kada rezervišete let, saznajte u nastavku teksta.
Tipovi aviona
Priodno je da nas zanima kojim avionom letimo i šta da očekujemo od njih kad je u pitanju komfor, ali i bezbednost. Glavni konkurenti danas su Boing i Airbus, ali postoji još mnogo proizvođača koji ih stižu. Pročitajte koji su to danas najzastupljeniji tipova aviona i saznajte više o njima.
Boing
Boing je ubedljivo najstariji proizvođač aviona kom je predstavništvo u Sjedininjenim Američkim Državama. Njihov model 737 je najprodavaniji putnički model koji je prodat preko 6 000 puta. Poseduje ga čak 541 kompanija, a prevezao je za sada preko 12 milijardi putnika!
Airbus
Airbus je proizvođač aviona iz Evropske unije koji je najveći konkurent Boingu, a svojim modelom A320 je parirao Boingu 737. Airbus postoji tek od sedamdesetih godina prošlog veka, ali godinama unazad beleži ozbiljne rezultate. Između ostalog, jedan od glavnih razloga njihove velike prodaje je interaktivni kokpit koji znatno olakšava posao pilota.
Embraer
Brazilska kompanija aviona Embraer postoji od 1969. godine. Embraer je treći na svetu izvoznik putničkih aviona na godišnjem nivou, a najveća verovatnoća je da ćete se njime voziti ukoliko idete crnogorskom nacionalnom avio kompanijom Montenegro Airlines.
Bombardier
Kanadski proizvođač aviona Bombardier je avion koji koristi, nama bliska, kompanije Croatia Airlines. Ova kompanija je popularna po avionima koji od 1996. proizvode Q seriju koja označava sistem za aktivno potiskivanje buke i vibracije. Osmišljen je tako da umanji zvuk motora i vibracija u kabini čime dostižu nivo koji imaju mlazni avioni.
Leksikon termina pri rezervaciji karata
Saznajte koji su to termini koje je neophodno da znate pri rezervaciji i kupovini karata preko nekog B2C sajta, a koji su sasvim jednostavni ukoliko posedujete znanje engleskog jezika.
- Fare – tarifa, cena
- PNR – šifra rezervacije
- Time table – red letenja
- Flight time – vreme trajanja leta
- Securitiy tax – sigurnosna taksa
- Business class – poslovna klasa
- First class – prva klasa
Leksikon termina na aerodromima
Pročitajte koji su to najčešće korišćeni termini na aerodromima i saznajte da li ste upoznati sa svakim.
- Terminal – deo aerodroma za prijem putnika
- Check-in – Šalter gde se putnici registruju i predaju lične podatke i kartu
- Delay – odlaganje ili kašnjenje aviona
- Boarding pass – Karta (može biti i odštampana i na telefonu) na kojoj piše broj izlaza i broj sedišta bez koje ne možete ući u avion
- Hand baggage – ručni prtljag
- Boarding – ukrcavanje na avion
- Duty free area – Zona u kojoj nema carine, gde se uglavnom nalaze prodavnice sa značajno nižim cenama
- Security control – kontrola prtljaga i osoba
- Customs control – carinska kontrola
- Gate – izlaz, mesto odakle kreće avion
Termini vezani za sam boravak u avionu
Neki od najčešćih termina u avionu koje treba da znate se nalaze u nastavku.
- Cabin crew – osoblje aviona
- Seat belt – pojas za vezivanje
- Oxygen mask – maska sa kiseonikom
- Life jacket – prsluk za spasavanje
- Emergency exit – izlaz u slučaju nužde
- Tray table – stočić na sedištu ispred vas
- Duty free shopping – prodaja bescarinske robe
Sada kada ste upoznati sa celokupnom terminologijom možete lakše i opuštenije leteti. Imajte na umu da su avioni najbezdbeniji vid putovanja i pokušajte da uživate u putovanju jednako kao i u odredištu.